Durim Gerguri
Feja dhe Shkenca

Pendimi i njeriut qe ka ber nje mekat shum te madhe

Pendimi I nje njeri qe ka ber nje mekat te madh

Ne kohen e Muhamedit s.a.v.s nje njeri e kishte ber nje mekat te madh edhe qajke saq mujke, endegjon kete Omeri radiallahu duke qajte dhe e pyt se qfar ke ber qe po kan kaq shum ky njeri po i thot se kam ber nje mekat shum te madhe qe nuk di All-llahu a ma fal ateher ja nis edhe Omeri r.a. me te me qajt dhe po niset per ne Xhami ku ishte Muhamedi s.a.v.s qe ti tregonte per kete njeriun dhe kur po hin ne xhami po e she Muhammedi s.a.v.s tu qajt edhe po i thot pse po qan o Omer, Omeri r.a.. po I thot se pash nje nejri jasht tu kajt dhe e kish ber nje mekat shum te madh edhe tha se mekatin te cilin e kam bere sdi a ma fal All-llahu edhe veq po qajke kur e nin kete Muhammedi s.a.v.s po I thot shko thirre .

Shkon e thirr Omeri r.a. ate djaloshin edhe kur po hyn Muhammedi s.a.v.s po I thot qfar mekati ke ba qe po qan kaq shum tha kam ber nje mekat shum te madh qe se di a ma fal All-llahu xh.sh., Muhammedi s.a.v.s po I thot mekati yt be djalosh a o ma I madh se shtat pal tok e shtat pal qiell tha Jaresulallah mekati im eshte ma i madh se shtat pale qiell e shtat pal tok, po mekati yt be djalosh a o ma I madh se Arshi I All-llahut tha vallahi mekati im eshte edhe ma i madh se Arshi I All-llahu ,e dihet se Arshi I All-llahut eshte ma I madh se shtat pal qiell e shtat pal tok.Po mekati yt be djalosh a eshte ma I madh se Meshira e All-llahut, jo Jaresulallah Meshira e All-llahu eshte ma e madhe nuk krahasohet me mekatin te cilin e kam ber une ,ateher qa ke qe po qan kaq shum qe don me na shti me qajt te gjithve tregona qfar mekati ke ber, ky djali po janis me ja tregu:
E kam dasht nje vajz shum edhe gjith kam pas deshir qe me te me ba prostitucion, amoralitet, zina me te po ajo qika kurr njerher ska pranu me ba me mu zina edhe ka vdek.

Kure e kan vorros ate qiken une naten jam shku e kam nxirr nga vorri dhe kam ber amoralitet me te.Mbasi u nisa me u largu prej saj nje ze prej permasi po me vjne dhe thoshte:All-llahu te marroft qka bere me mu ne kete nat,keshte e mbulune e ti me zbulove, kesh e paster e ti me bere xhunube All-llahu te marroft nket bot dhe ne Ahiret edhe qe nga atehere ja kum nis me qajt edhe ska kush qe ma nal vajin kur e ndegjon kete qa I tha ky djali po pisket Muhammedi s.a.v.s dhe po i thot dilem jasht shpejt si ske fetyr me ba kete pun kaq te shemtuar dilem jasht mos te sho kurr, dhe nga ate dit Muhamedi s.a.v.s. keti njeriut ja ka ndalu me hy ne xhami 40 dit .Ky djali po del tu qaj saq mujke dhe tu e lut All-llahun shkojke prej ni kodre ne ni koder tjeter tu vajtu dhe tu kerku falje nga All-llahu dhe ne lutje po thot:O All-llah ja dergo diqka zbrit ndonje fjale te Muhammedi s.a.v.s qe ma ke pranu pendimin ose lesho njer zjarr nga Xhehnemi edhe netem ban hi e pluhhur ne ate moment lutja po shkon mbi arshin e All-llahut tek All-llahu xh.sh. nders All-llahu xh.sh.qe ne ate moment pe dergon Xhibrilin a.s tek Muhamedi s.a.v.s dhe po I thot O Muhammed a.s. te ka ba selam All-llahu dhe tha se a ti I ke kriju njerzit a? Muhamedi s.a.v.s tha jo All-llahu xh.sh me ka kriju mu dhe I ka kriju krejt njerzit, Xhibrlili a.s po I thot A ti I fal njerzit a? Muhammedi s.a.v.s po thot jo All-llahu me fal mu dhe I fal njerzit , ani dije pra se All-llahu xh.sh. po te ban selam dhe po thot se ate djalin qe e debova nga Xhami, dije se All-llahu ja ka pranu pendmin.

Dhasht All-llahu e inshalla na I fal xhynahet tona te cilat jan te shumta e na dhasht knaqesi dhe bereqet ne kete bote dhe ne boten tjeter AMIN AMIN AMIN

Me ndihmen e All-llah kerkojm te mirat e kesaj dite dhe diteve te tjera si dhe kerkojm mbrojte tek All-llahu nga te kqijat e kesaj dite si dhe diteve te tjera.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free